Wenecki Arsenał

Do kolekcji zegarków Meccaniche Veneziane dołączył właśnie najnowszy model – Arsenale, nawiązujący do słynnej, weneckiej stoczni, w której stworzona została większość siły morskiej Wenecji.

Odkryj jeden z najbardziej fascynujących i charakterystycznych miejsc „miasta na wodzie”!

Wenecja zawsze była postrzegana jako tętniące życiem miasto pełne kwitnących rynków oraz jako ważny partner handlowy w obrębie Morza Śródziemnego. Jednak w jaki sposób osadnictwo rozproszone na mozaice wysp stało się jednym z najpotężniejszych w Europie?

Szczególne położenie Wenecji, tuż nad Adriatykiem, wyraźnie nakreśliło przeznaczenie tego miasta.

Aby lepiej kontrolować szlaki handlowe, Wenecja musiała stworzyć zdolną i potężną flotę, której budowy podjęli się włoscy cieśle w jednym z najsławniejszych miejsc na mapie miasta – Arsenale.

Jako własność państwa, Arsenał przez wieki był odpowiedzialny za całą marynarkę wojenną Republiki Weneckiej i może się pochwalić tytułem „jednego z pierwszych dużych przedsiębiorstw w historii”.

Doża Ordelafo Faliero zlecił jego budowę w 1104 roku. W późniejszych latach był stopniowo rozbudowywany, aż do momentu, w którym zajmował około 15% całego miasta. Z wysokimi ścianami osłaniającymi go przed widokiem publicznym, chroniony przez strażników Arsenał w poszczególnych działach produkował określone moduły statku i inne narzędzia, takie jak amunicje, liny i olinowania.

Arsenał wielokrotnie udowadniał swoją istotną rolę w historii Wenecji, m.in. poprzez wspieranie nieustającej ekspansji handlowej oraz pomoc w wojskowych sporach, które się z nią wiązały. W najlepszym okresie stocznia zatrudniała około 16 000 ludzi, którzy dziennie byli w stanie wyprodukować prawie cały statek. Było to możliwe przy pomocy ówczesnej linii produkcyjnej, która ponownie pojawiła się dopiero w czasach rewolucji przemysłowej.

Po aneksji Wenecji do Królestwa Włoch, Arsenał odegrał kluczową rolę we włoskiej marynarce wojennej oraz strategiach defensywnych i ofensywnych podczas I wojny światowej.

Obecnie to znakomite miejsce jest wykorzystywane jako obserwatorium badawcze oraz jako miejsce wystaw podczas wydarzenia artystycznego Biennale. Na terenie Arsenału znajduje się również historyczne centrum konserwacji łodzi.

Zegarki w hołdzie Arsenale

Nowa seria zegarków Meccaniche Veneziane Arsenale to bezpośredni hołd dla tej historycznej miejscówki na mapie Wenecji.

W modelach Arsenale zastosowano customowy mechanizm MV145 na bazie niezawodnego mechanizmu z naciągiem automatycznym Seiko NH35. To oznacza, że został on oparty na 24 kamieniach i posiada rezerwę chodu wynoszącą do 41 godzin. Posiada również inne funkcje, takie jak system dwukierunkowego naciągu czy stop sekundę.

Tarcza to pięknie zdobiony tapisserie z trójwymiarowym logiem marki, bezelem wykonanym ze stali 316L, indeksami wypełnionymi masą świecącą w ciemności BGW9 – Swiss Superluminova. Nie mogło zabraknąć też słynnych skórzanych pasków z Toskanii.

Zobacz również