Wenecki Arsenał

Do zegarków Meccaniche Veneziane dołączyły właśnie najnowsze modele z kolekcji Arsenale, nawiązującej do słynnej, weneckiej stoczni, w której stworzona została większość siły morskiej Wenecji.

Odkryj jeden z najbardziej fascynujących i charakterystycznych miejsc „miasta na wodzie”!

Wenecja zawsze była postrzegana jako tętniące życiem miasto pełne kwitnących rynków oraz jako ważny partner handlowy w obrębie Morza Śródziemnego. Jednak w jaki sposób osadnictwo rozproszone na mozaice wysp stało się jednym z najpotężniejszych w Europie?

Szczególne położenie Wenecji, tuż nad Adriatykiem, wyraźnie nakreśliło przeznaczenie tego miasta.

Aby lepiej kontrolować szlaki handlowe, Wenecja musiała stworzyć zdolną i potężną flotę, której budowy podjęli się włoscy cieśle w jednym z najsławniejszych miejsc na mapie miasta – Arsenale.

Jako własność państwa, Arsenał przez wieki był odpowiedzialny za całą marynarkę wojenną Republiki Weneckiej i może się pochwalić tytułem „jednego z pierwszych dużych przedsiębiorstw w historii”.

Doża Ordelafo Faliero zlecił jego budowę w 1104 roku. W późniejszych latach obiekt był stopniowo rozbudowywany, aż do momentu, w którym zajmował około 15% całego miasta. Z wysokimi ścianami osłaniającymi go przed widokiem publicznym, chroniony przez strażników Arsenał w poszczególnych działach produkował określone moduły statku i inne narzędzia, takie jak amunicje, liny i olinowania.

Arsenał wielokrotnie udowadniał swoją istotną rolę w historii Wenecji, m.in. poprzez wspieranie nieustającej ekspansji handlowej oraz pomoc w wojskowych sporach, które się z nią wiązały. W najlepszym okresie stocznia zatrudniała około 16 000 ludzi, którzy dziennie byli w stanie wyprodukować prawie cały statek. Było to możliwe przy pomocy ówczesnej linii produkcyjnej, która ponownie pojawiła się dopiero w czasach rewolucji przemysłowej.

Po aneksji Wenecji do Królestwa Włoch, Arsenał odegrał kluczową rolę we włoskiej marynarce wojennej oraz strategiach defensywnych i ofensywnych podczas I wojny światowej.

Obecnie to znakomite miejsce jest wykorzystywane jako obserwatorium badawcze oraz jako miejsce wystaw podczas wydarzenia artystycznego Biennale. Na terenie Arsenału znajduje się również historyczne centrum konserwacji łodzi.

Najnowsze zegarki męskie Arsenale dostępne będą w trzech wersjach kolorystycznych – czerwonej, niebieskiej i zielonej. Żywa kolorystyka idealnie sprawdzi się podczas tegorocznego lata. Więcej szczegółów o nowych modelach Meccaniche Veneziane znajdziesz tutaj.

Zobacz również