SKÓRZANY REGION

ROLA PASKA

Nie przywiązuje się dostatecznej wagi do pasków. Z reguły postrzegane są jedynie jako dodatek, a nie jako ważna część zegarka. Prawdopodobnie spowodowane jest to faktem, że są oddzielone od koperty i rzadko stanowią charakterystyczny element modelu. 

Jednak w momencie gdy obserwujemy piękny zegarek bez paska, łatwo można dostrzec, że czegoś brakuje. Wtedy również zauważamy jak pasek może wpływać na wygląd całości, dopasowując go do stylu codziennego, sportowego lub formalnego.

WŁOSKIE RZEMIOSŁO

Zakład produkcyjny pasków dla marki Meccaniche Veneziane jest zlokalizowany w sercu jednego z najważniejszych regionów słynących z wyrobów skórzanych – Toskanii. Założyciel przedsiębiorstwa, Pietro, pracuje w tej branży od ponad 40 lat i potrafił przekazać nie tylko swoją pasję do tradycyjnej sztuki, ale też ogromną wiedzę niezbędną w tworzeniu luksusowych przedmiotów.  

Jego siłą jest zaufanie, którym inspiruje poprzez swoją pracę wykonaną przy użyciu dawnych technik, typowych dla starożytnych sklepów z rękodziełami zwanych “Botteghe”. Paski wyprodukowane dla Meccaniche Veneziane charakteryzuje świetna jakość i ogromna dbałość o szczegóły.

PRODUKCJA

Paski postrzegane są jako niezbyt istotny dodatek, przez co większość ludzi nie zastanawia się jak wygląda ich produkcja.

Skóra używana przez rzemieślników współpracujących z Meccaniche Veneziane przechodzi naturalne zabiegi, które są niezbędne do zagwarantowania trwałości i zachowania odpowiednich barw. Wszystkie produkty są wykonywane w zgodzie z Konwencją Waszyngtońską, chroniącą zagrożone gatunki zwierząt i roślin.

Proces produkcji składa się z wielu kroków – jest to długa i fascynująca przygoda.

Kiedy szkic paska został zatwierdzony, a jego prototyp jest gotowy, wybierany jest odpowiedni rodzaj skóry, co rozpoczyna cały proces. Jednym z pierwszych kroków jest rozdzielanie skóry, co pozwala na uzyskanie pożądanej grubości. Następnie, materiał jest wycinany do właściwego kształtu, uważając przy tym na cechy i integralność skóry.

Po wycięciu i uformowaniu paska, tworzy się jego wewnętrzną warstwę, wykorzystując do tego miękką skórę. Następnym krokiem jest zmniejszenie grubości tych części paska, które będą narażone na ciągłe zginanie.

Gotowe części paska zostają sklejone przy pomocy bezpiecznego dla skóry kleju, który nie powoduje żadnych podrażnień.

Wykończenie paska obejmuje kilka różnych etapów, takich jak przeszywanie, farbowanie brzegów itp.

Na koniec etapu produkcji, po zrobieniu dziurek i zamocowaniu sprzączek, wybrani specjaliści dobierają do siebie dłuższe i krótsze części paska, zwracając przy tym uwagę na kolor, porowatość oraz naturalny wzór skóry. Po zakończonej fazie produkcji, wszystkie paski są czyszczone i poddawane indywidualnej kontroli.

Po tym etapie, produkt otrzymuje oznaczenie “Meccaniche Veneziane” i jest gotowy do użytku.

Zobacz również