Redentore, neoklasyczne dzieło sztuki

Między historią Wenecji a jest mieszkańcami wytworzyła się wyjątkowa, niezniszczalna więź

Z tego powodu niektóre święta, nawet jeśli nie są popularne na arenie międzynarodowej, zajmują szczególne miejsce w sercach mieszkańców Wenecji. Najważniejszym i najbardziej spektakularnym z nich jest bez wątpienia Święto Odkupiciela (wł. Festa del Redentore). Początki tego wydarzenia sięgają aż XVI wieku, kiedy ludzie celebrowali zakończenie śmiercionośnej plagi, która zdziesiątkowała populację „miasta na wodzie”.

Opowiadając o tej tradycji, nie sposób nie wspomnieć o słynnym architekcie – Andrei Palladio.

Palladio to artysta odpowiedzialny za jedne z najpiękniejszych budynków we Włoszech – Bazylikę San Giorgio Maggiore, wille palladiańskie w regionie Veneto oraz przepiękny kościół Il Redentore, którego wizerunek widnieje na deklu zegarków z kolekcji powstałej na jego cześć. 

Ale kim właściwie był Andrea Palladio? W jaki sposób jego twórczość zainspirowała kolekcję Redentore?

Palladio urodził się w 1508 roku w Padwie. Dzięki swojemu ojcu chrzestnemu zainteresował się sztuką i architekturą. Edukację natomiast zdobył w Vicenzie, gdzie znalazł inspirację w sztuce starożytnej oraz współczesnej.

Kiedy projekty licznych willi i kościołów doprowadziły go na szczyt popularności, ówczesny doża Wenecji zlecił mu projekt kościoła wotywnego – Il Redentore. Budynek ten powstał z okazji zakończenia groźnej epidemii. Do dziś jest to jeden z najpiękniejszych projektów, w którym znajdziemy dzieła wielkich artystów weneckich, takich jak Domenico Tintoretto i Paolo Veronese.

Tak jak w większości projektów Palladia, tak też w Redentore wyraźny jest balans między klasycyzmem a ówczesnymi trendami. Charakterystyczny styl włoskiego architekta widoczny jest również na okrągłej tarczy, w lśniącym szkle szafirowym oraz błyszczących, szpiczastych wskazówkach. Minimalistyczna koperta ze stali szlachetnej oraz stylowy grawer na deklu dodają modelowi świeżego wyglądu, dzięki czemu zegarek idealnie wpasowuje się w XXI wiek.

Zobacz również