REDENTORE BURANO, LIMITOWANA EDYCJA INSPIROWANA BARWNĄ WYSPĄ NIEOPODAL WENECJI

Jest pogodny zimowy dzień w Wenecji, a my, z naszym zamiłowaniem do podziwiania nowych krajobrazów i odkrywania okolic, postanowiliśmy popłynąć promem na jedną z najbardziej oryginalnych i popularnych wysp położonych przy Zatoce Weneckiej. Orzeźwiająca bryza muska nasze twarze, a słońce razi po oczach, lecz niezwykłość tej wyspy widzimy już z daleka. Podróż z Wenecji do Burano zajmuje nam czterdzieści minut. Nieważne ile razy odwiedzisz tę wyspę, jej piękno i kolory nigdy się nie znudzą. W momencie gdy zeszliśmy z promu, przywitała nas cicha i radosna atmosfera, która pozwoliła poczuć się nam jak w domu. Dzieci bawią się w małych uliczkach, rybacy przygotowują swoje łodzie, a starsze kobiety opowiadają anegdoty ze swojego życia, szyjąc przy tym koronki, co jest wieloletnią tradycją i jednym z powodów dla których Burano jest tak sławne. Z tego powodu, Wenecja często jest nazywana “panną młodą ubraną w koronki z Burano”.

Redentore Burano Limited Edition - Meccaniche Veneziane

Jednak Burano jest znane głównie z innego powodu. Każdy dom na wyspie ma inny kolor – czerwony, zielony, żółty, niebieski, różowy itd. Barwne rzędy budynków sprawiają, że karnawał trwa tam cały rok. Przemierzając ulice, napotykamy typowe stoiska z jedzeniem, oferujące turystom degustacje. Szczęśliwie dla nas, w jednym z takich miejsc spróbowaliśmy “bussolai” – pysznych ciasteczek w kształcie litery “s”, stworzonych z masła, cukru, jajek i mąki. Nad zatoką znajdujemy wielu malarzy, młodych i starych, mężczyzn i kobiet, Włochów i obcokrajowców, wszyscy zjednoczeni są przez źródło inspiracji, które tam znaleźli. Wszystkich zadziwia fakt jak kolory świetnie współgrają z elegancją miasta.

Naszą uwagę przykuwa starszy człowiek, otoczony swoimi obrazami, które widocznie wiele dla niego znaczą. Gdy dostrzega jak urzekła nas jego kolorowa wizja miasta, zaczyna swoją opowieść. Wyjaśnia nam powód użycia tylu kolorów na wyspie – barwne budynki miały ułatwić rybakom powrót do domu podczas mgły, niczym latarnie. Mówi z wyraźnym, weneckim akcentem, co pozwala nam zrozumieć jego silną więź z tym miejscem. Kiedy mówi o Burano, jego oczy stają się lśniące, przytłoczone wieloma wspomnieniami. Opowiada nam historię swojego ojca, który zakochał się w tym “kalejdoskopie” i postanowił zostawić Wenecję, swój dom i pracę. Przeniósł się na wyspę i zaczął uczęszczać do szkoły artystycznej w Burano.

Burano Island - Meccaniche Veneziane

Pytamy go czy wie coś o historii wyspy. “Oczywiście,” odpowiada, “znam Burano bardziej niż siebie”. W tym momencie zamieniamy się w słuch. Mówi się, że dzięki nieustannej wentylacji, plaga która nawiedziła dużą część Europy w XIV wieku, ominęła wyspę. “Widzicie?” mówi “Burano zawsze było bezpieczną przystanią, również dla mnie”. Nie możemy już nic więcej zrobić by podziękować temu serdecznemu mężczyźnie za te wszystkie opowieści. Kontynuowaliśmy więc nasz spacer, rozmyślając o tym jak wiele można się dowiedzieć o miejscu, które wydaje się nam dobrze znane, aż dotarliśmy do placu Galuppi, stanowiącym serce miasta. Jeśli myśleliśmy, że najlepsze już za nami – myliliśmy się. Ten mały plac mieni się żywymi kolorami. Kolorowe domy, barwne kwiaty na parapetach, a nawet schnące ubrania tworzą niesamowity efekt wizualny, który najprawdopodobniej zostanie w naszej pamięci już na zawsze. Nagle dociera do nas z jaką siłą stary malarz kocha to wspaniałe miasto.

Redentore Limited Edition, inspired by Burano island

I wtedy wpadliśmy na pomysł wykorzystania tej elegancji i kolorów Burano w naszej kolekcji zegarków Redentore Collection. Postanowiliśmy wprowadzić trochę koloru niebieskiego i czerwonego na wskazówkach, a resztę zachować w klasycznej i eleganckiej formie, która przypomina nam rozmarzoną atmosferę wyspy. Inspirację czerpaliśmy z opowieści starego malarza, pełnej miłości i pasji, nieustannego umiłowania starszych kobiet do tradycji wykonywania koronek, energii i szczęścia dzieci biegających po ulicach, pasji z którą rybacy wykonują swoją pracę oraz poczucia zjednoczenia przez malarzy. Tak powstała kolekcja zegarków Burano Limited Edition.

Z pozdrowieniami,

ZESPÓŁ MECCANICHE VENEZIANE

Czy słyszałeś/aś wcześniej o wyspie Burano? Sprawdź jak zainspirowało nas to miejsce! Kliknij tutaj by poznać więcej szczegółów.

Zobacz również