Nadchodzi nowy mechanizm

Ponad stuletnia tradycja doskonałości

Do okresu Keiō, Japonia słyneła z bliskiej współpracy z sąsiadującymi krajami.

Od roku 1868, kiedy cesarz Meiji rósł w siłę, naród japoński zaczął otwierać się na świat zarówno politycznie, jak i komercyjnie. Japonia nawiązała owocne stosunki nie tylko z krajami Dalekiego Wschodu, ale też z państwami zamorskimi. W tym okresie wprowadzono nowe podziały administracyjne, rezygnując z dawnego podziału społeczeństwa na klasy, a Japonia stawała się światową potęgą.

W roku 1881, podczas wspomnianej gruntownej transformacji, młodzieniec o nazwisku Kintarō Hattori dał początek firmie znanej dziś pod nazwą Seiko.

Młody Kintarō pracował jako praktykant w różnych warsztatach zegarmistrzowskich, m.in. w słynnym „Kobayashi Clock Shop”, którego właścicielem był Seijiro Sakurai. Ówczesne zegarmistrzostwo wkraczało w nową erę.

Dzieła Kintarō stawały się coraz popularniejsze w Japonii, a z czasem podbiły również serca zagranicznych klientów.

W 1969 roku firma Seiko wypuściła na rynek model Astron – pierwszy na świecie naręczny zegarek kwarcowy. Kosztował on tyle, co samochód średniej klasy! Po tym niezwykłym osiągnięciu Seiko nie zamierzało zwalniać tempa. Wręcz przeciwnie – już w latach 80 marka wypuściła pierwszy zegarek z technologią Kinetic, która polegała na połączeniu cech modeli kwarcowych i automatycznych. Wymiana baterii w zegarku przestała być koniecznością.

Aktualnie Seiko to jedna z najbardziej innowacyjnych i szanowanych marek w świecie zegarmistrzowskim. Pomimo globalnego sukcesu, firma wciąż pozostaje wierna ideałom Kintarō Hattori.

Nowy Jedwabny Szlak

W starożytnych czasach droga handlowa łącząca Wschód z Zachodem liczyła około 8,000 km. Nazwano ją Jedwabnym Szlakiem. W średniowieczu mieszkańcy Wenecji odegrali znaczącą rolę w relacjach i handlu z Dalekim Wschodem. Nastąpiła dwustronna wymiana nie tylko dóbr, ale też poglądów i fundamentalnych założeń dotyczących matematyki, geometrii oraz astronomii. Ciekawość, pionierski duch oraz otwartość na Daleki Wschód uczyniły z Republiki Weneckiej punkt odniesienia dla badań i innowacji na setki lat. To wszystko stanowi niekończące się źródło inspiracji dla Meccaniche Veneziane. Nasza firma podziela ideały młodego Kintarō Hattori, dlatego właśnie wybraliśmy producenta Seiko do współpracy nad zegarkami z niezawodnymi mechanizmami.

Przedstawiamy nowy mechanizm Seiko NE57

Technologia przechowująca energię we współczesnych zegarkach mechanicznych jest relatywnie prosta. Jednak aby dokładnie określić poziom pozostałej energii, wymagana jest pomoc konkretnego mechanizmu. 

W odpowiedzi na tę potrzebę Meccaniche Veneziane przedstawia nowy model z mechanizmem NE57. Należy on do grupy najlepszych automatycznych kalibrów Seiko, które są produkowane przez wyspecjalizowany oddział firmy „TMI”.

Ten kaliber posiada 5 wskazówek, co zapewnia 2 dodatkowe funkcje w odróżnieniu od standardowych modeli.

  • Datownik na godzinie 6
  • Wskaźnik rezerwy chodu
 

Ostatnia funkcja jest prawdopodobnie najbardziej użyteczna i doceniana wśród miłośników sztuki zegarmistrzowskiej. Ponadto, wskazówka odpowiedzialna za rezerwę chodu jest przymocowana do głównego wałka mechanizmu (wraz ze wskazówkami godzin, minut i sekund), co jest rzadkością w tej branży.

Specyfikacja mechanizmu NE57:

  • 41 godzin rezerwy chodu
  • Funkcja stop sekundy
  • 21,600 wibracji na godzinę
  • 29 kamieni
  • Wskaźnik rezerwy chodu
  • Datownik dni miesiąca na godzinie 6
 

Jeśli ciekawi Cię rozwój powyższego projektu z mechanizmem Seiko NE57, zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie – więcej szczegółów pojawi się wkrótce.

Zobacz również