KSIĘGARNIA “ACQUA ALTA”

Marzeniem każdego miłośnika kultury jest bez wątpienia zaciszne i ustronne miejsce, w którym może oddać się niezakłóconemu czytaniu i wyjątkowej podróży po gęsto zapisanych, pogniecionych stronach, upajając się przy tym ich egzotycznym charakterem. Te ciekawe świata mole książkowe nieustannie poszukują miejsca, które je oczaruje, źródła z którego mogą czerpać inspiracje i które ożywi ich artystyczną stronę, tymczasowo pozwalając im na przyjęcie nowej tożsamości.

Czy takie miejsce może istnieć w rzeczywistości? Okazuje się, że tak. Mamy tu na myśli księgarnię “Acqua Alta” (z włoskiego “wysoka woda”), jeden z wielu ukrytych skarbów Wenecji. 

Libreria Acqua Alta - Meccaniche Veneziane

Dzięki niezwykłemu charakterowi, może się wydawać, że miejsce to wydostało się z bogatej wyobraźni Lewisa Carrolla, znanego jako autora jednej z najbardziej fantazyjnych i wyjątkowych książek w historii literatury.

Podobnie jak w “Alicji w Krainie Czarów”, nie brakuje tu nadzwyczajnego otoczenia oraz chytrego kota leżącego na półce. Księgarnia dosłownie przywłaszczyła sobie niektóre elementy miasta i przedstawia je w swoich malutkich i romantycznych pomieszczeniach, kreując tym samym bajkową atmosferę i podkreślając nierozerwalną więź z tradycją.

“Acqua Alta”, zajmująca wysokie pozycje w rankingach na najpiękniejsze księgarnie świata, pochłania nas niczym kawałek snu, tajemniczy i nieobliczalny. To prawdziwie samodzielny byt, ze swoim własnym rytmem i oddechem, w którym wiecznie panuje pozorny chaos i przyjemny nieład.

Librearia Acqua Alta Venezia - Meccaniche Veneziane

Zmierzając w dół spokojnej uliczki, po lewej stronie mijamy stragan z pocztówkami, płótnami i rozmaitymi książkami, na których nieśmiało drzemią koty, które raz na jakiś czas pozwalają przyjaznym turystom się do nich zbliżyć. Daleko od zgiełku, w zielonym i bujnym cieniu baldachimów znajduje się wejście do “wydrukowanego” świata. Tajemnicze i lustrujące oczy kotów niespodziewanie powitały nas gdy weszliśmy na ich terytorium.

Tuż po przekroczeniu progu poznajemy sympatycznego właściciela księgarni, Luigiego Frizzo, doświadczonego trubadura, który w każdej chwili jest gotowy oprowadzić nas po swoim niewielkim królestwie cudów.

Nagle zalewają nas książki poupychane na dziwacznych półkach zrobionych z gondoli, opuszczonych łodzi, a nawet z wanien! Wybór ten był nie tylko podyktowany oczywistym nawiązaniem do Wenecji, ale też bardziej praktycznym powodem. Tak jak sugeruje nazwa księgarni, podczas okresów gdzie poziom wody podnosi się do 110 centymetrów, zalewane jest wiele ulic i pomieszczeń. W tym czasie, książki unoszą się na wodzie w nienaruszonym stanie w swoich pływających “kontenerach”. 

Tutaj odwiedzający mogą wędrować po różnych działach, pozwalając sobie na upojenie intensywnym zapachem książek. Są tu obszary poświęcone historii Wenecji, ale też niezliczone książki o sztuce, kinie, kulturze, kuchni oraz fotografii. Ponadto, gdy przyjrzysz się pokojowi po Twojej prawej stronie, zobaczysz liczne tomy, komiksy i bestsellery w obcych językach.

Acqua Alta - Meccaniche Veneziane

Wielkie i kolorowe stosy książek opierające się o obdrapane ściany tworzą oryginalny element wystroju, stając się niezwykłą, papierową mozaiką i surrealistycznie fascynującymi rzeźbami. Zbliżając się do tylnego wyjścia, natrafiliśmy na prawdziwie hipnotyzujące miejsce. Ujrzeliśmy wygodną sofę z bajkowym widokiem na lagunę, która zachęca wszystkich miłośników czytania do zagłębienia się w inny świat chociaż na minutę. 

Otoczona zewnętrznym murem księgarnia zachowuje cudowną aurę intymności. Ciekawi świata mogą wejść po niespotykanych schodach, wykonanych w całości z książek przeznaczonych do celulozowni i zajrzeć co kryje się za ścianą. 

Księgarnia “Acqua Alta” jest nie tylko zbiorowiskiem ksiąg, niezrównanym klejnotem Wenecji i punktem obowiązkowym dla każdego turysty pragnącego doświadczyć odrobiny magii. Powierzchowni obserwatorzy nazwaliby pewnie to miejsce bezużytecznym i ponurym, jednak ta księgarnia została odkryta na nowo by stać się czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym.

Tak jak zdarza się w najpiękniejszych snach…

Zobacz również