IL REDENTORE, KOŚCIÓŁ NAJŚWIĘTSZEGO ZBAWICIELA

W drugiej połowie XVI wieku Wenecja zmagała się ze śmiertelną epidemią. Zaraza pochłonęła prawie 50 000 mieszkańców (30% całej populacji). Zrozpaczonemu miastu pozostało jedynie modlić się na kolanach o cud. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, Senat Republiki Weneckiej zatrudnił jednego z najsłynniejszych i najzdolniejszych architektów, Andreę Palladia, aby ten zaprojektował wotywny kościół, dziś znany jako “Il Redentore”. Rzymsko-katolicka świątynia powstała nad “Canale della Giudecca” w dzielnicy Dorsoduro. Budowla swą sławę zawdzięcza nie tylko genialnemu architektowi, ale również dziełom artystów takich jak Tintoretto i Veronese. Fasada bazyliki inspirowana była rzymskim Panteonem, a 15 schodów wejściowych jest bezpośrednim nawiązaniem do Świątyni Jerozolimskiej.

Nie bez powodu ten budynek jest tak uwielbiany w Wenecji. Reprezentuje on prawdziwy cud, znak łaski od Boga w okresie wielkiego bólu i desperacji. “Il Redentore” oznacza poświęcenie, wdzięczność oraz wiarę. Aby uczcić to wydarzenie, co roku w trzeci weekend lipca, mieszkańcy Wenecji zbierają się w imponującej procesji, której towarzyszą fajerwerki tworzące niesamowitą atmosferę. Tradycję zapoczątkował Doża Sebastiano Venier, który postanowił przejść po prowizorycznym moście zrobionym z barek, łączącym wyspę Giudecca z resztą Wenecji.

Ten okres w roku uwydatnia najlepszą stronę Wenecji – całe miasto ozdabiają wtedy piękne girlandy i balony, a w powietrzu czuć niesamowitą atmosferę. Nie tylko mieszkańcy są zaangażowani w zabawę. Turyści również mogą uczestniczyć w świętowaniu, podziwiając piękne światła widoczne zarówno na niebie, jak i na wodzie.

Kościół Najświętszego Zbawiciela jest po dziś dzień jednym z najsłynniejszych symboli Wenecji. Budynek stanowi połączenie tradycji, sztuki oraz nadziei, a jego historia wciąż jest obecna w starych murach Il Redentore.

Zobacz również