KARNAWAŁ W WENECJI, NAJWIĘKSZA ZABAWA ULICZNA W EUROPIE

“To pewnie wina księżyca. Zanadto przybliżył się do ziemi, a to wpędza ludzi w szaleństwo”. Cytat pochodzi ze sztuki “Otello”, autorstwa Williama Shakespeare’a i wspaniale przedstawia Karnawał w Wenecji. Wydarzenie to symbolizuje wolność i przekraczanie norm społecznych. Kiedy ludzie zakładają maski, mogą ukryć swoją tożsamość i przynależność do jakiejkolwiek klasy, rodzaju i religii.

Winę ponosi księżyc”: po niemal 50 latach od pierwszego lądowania na księżycu, tematyka kosmosu i połączonego z nim szaleństwa jest wciąż aktualna. W tym roku podczas Karnawału, połykacze ognia, akrobaci spacerujący po linie oraz tancerze występowali na wodzie w celu uczczenia tej rocznicy. Można było również zobaczyć żonglerów i artystów, usłyszeć dźwięki trąbek, piszczałek i bębnów oraz spróbować suszonych owoców, kasztanów i “frittelle” – przepysznych, chrupiących słodyczy z miękkim środkiem.

Venetian Carnival - Meccaniche Veneziane

Niezliczone są specjalne imprezy i tradycyjne ceremonie, zaczynając od słynnego “Lotu Anioła”, który rozpoczyna całą zabawę. Jego początek datuje się na 1500 rok, kiedy turecki akrobata spacerował po linie zawieszonej pomiędzy łodzią przy weneckim molo, a wieżą na placu Św. Marka. Zrobił to, aby oddać cześć Doży. Dzisiaj nikt już nie ryzykuje tak życia – odważnego Turka zastępuje młoda dziewczyna ubrana w piękną, anielską suknię, która powoli zjeżdza po linie z wieży na Palazzo Ducale. Anioł zostaje wybrany podczas “Festa delle Marie”, wydarzenia upamiętniającego hojność Doża, który co roku dawał dwunastu skromnym i pięknym dziewczynom klejnoty, które miały być ozdobą na ich ślubach. Po konkursie piękności, w którym wybierane jest 12 najpiękniejszych młodych kobiet, rozpoczyna się parada, będąca niebywałą okazją do zobaczenia tradycyjnych, weneckich kostiumów.

Carnival in Venice - Meccaniche Veneziane

Wszystko zaczęło się od łacińskiego zdania “Semel in anno licet insanire”, autorstwa Seneki. Oznacza to prawne pozwolenie na odrobinę szaleństwa raz do roku. W łacińskiej kulturze, ten czas przypadał na Saturnalia – szczególny okres w grudniu, kiedy role w społeczeństwie się odwracały. Biedni ludzie mogli zachowywać się jak bogaci, co było pewnego rodzaju odkupieniem weneckich oligarchów. Przedstawiciele niższych klas na chwilę mogli zakładać maski i anonimowo szydzić z wyższych sfer. Wenecja stawała się wtedy ogromną sceną, na której wszystko było możliwe. Jednak czasami ta wolność była nadużywana, co owocowało agresją. Preferowany czas uwalniania swoich instynktów przypadał na zmierzch. Pod osłoną nocy, przestępcy popełniali rozmaite zbrodnie, bez ponoszenia za nie konsekwencji. Popularna wtedy była maska zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, która zmieniała głos. Androgeniczność maski, nazwanej “Bauta”, stała się symbolem tajemnicy. Mogła być zakładana wraz z długą, czarną peleryną, która dawała właścicielowi jeszcze więcej anonimowości. Po odkryciu wszystkich przestępstw, władze Wenecji zakazały noszenia masek po pewnej godzinie, co oczywiście zmniejszyło liczbę wykroczeń.

Największą popularność Wenecja osiągnęła w XVIII wieku, kiedy miasto stało się europejską stolicą żartów, masek i szyderstw, a atmosfera stała się niezwykle radosna za sprawą komedii Carla Goldoniego, obrazów w stylu Rococo Giambattisty Tiepolo i uroku Giovanniego Casanovy. Stworzyło to świat pełen kolorów, waleczności i zabawy. Karnawał był najlepszym wyrażeniem tego szczęścia, dzięki czemu wciąż jest obecny na ulicach Wenecji.

Jeśli marzysz o tym, by poczuć tę wspaniałą atmosferę na własnej skórze, zapomnieć o swoim prawdziwym “ja” i po prostu być tym kim tylko zechcesz – radzimy Ci spędzić w Wenecji jeden dzień. Niech Twój umysł zatraci się w tym barwnym Karnawale.

Z pozdrowieniami

ZESPÓŁ MECCANICHE VENEZIANE

Zobacz również