KALIBER MV.145, WŁOSKA ODPOWIEDŹ NA OGRANICZENIA ETA

Drodzy fani zegarków Meccaniche Veneziane,

Rozpoczynający nową dekadę rok 2020, wraz z typowymi postanowieniami noworocznymi, rozbudził w nas wzmocnioną samoświadomość i chęć rozwoju poprzez eksperymenty i współpracę. 

Jak niedawno donosiły szwajcarskie media, a w szczególności lokalna gazeta o nazwie “Grenchner Tagblatt”, sławny producent wysokogatunkowych mechanizmów ETA SA Manufacture Horologère Suisse (bardziej znany pod uproszczoną nazwą “ETA”) sprzedał 500 000 mechanizmów konkurentom Swatch Group w 2019 roku.

Pomimo tych przełomowych statystyk, prognozy nie zapowiadają jednak podobnych wyników na rok 2020. Słynna filia Swatch Group zaprzestała sprzedaży swoich mechanizmów innym firmom.

Prognozy te dotyczą nietypowej sytuacji i łatwo się domyślić, że te niefortunne okoliczności naraziłyby małe firmy na nieuniknione, częściowe przeprojektowanie przedsiębiorstw, aby nadążyć za zmianami zagrażającymi ich stabilności.

Następstwem tego zjawiska jest to, że wiele marek zaczęło w swoich zegarkach wykorzystywać mechanizmy od innych szwajcarskich producentów, takich jak Sellita i STP, znacząco zwiększając tym samym obroty tych firm. W związku z powyższym, średni czas dostawy w dużym stopniu uległ wydłużeniu, co czyni plan produkcji niepewnym i skomplikowanym.

Nowy mechamizm automatyczny MV145

Znajdując się w tak niejasnej i chwiejnej sytuacji, jedynym rozsądnym wyjściem było znalezienie alternatywy, która pozwoliłaby zachować ważną dla całego procesu ciągłość produkcji oraz powrót na jasno wyznaczoną drogę, na której można opracowywać dalsze pomysły i projekty.

Naszym światełkiem w tunelu okazał się MV145 – automatyczny mechanizm stworzony w wyniku współpracy Meccaniche Veneziane z cenionym producentem Seiko.

Mechanizm ten oparto na dobrze znanym kalibrze Seiko NH35 i wyposażono w zaprojektowany i stworzony we Włoszech przez Meccaniche Veneziane balans. Podobnie do szwajcarskich mechanizmów, MV145 został wyposażony w rotor ozdobiony wykończeniem Cotes De Geneve, a także poddany piaskowaniu i pozłacaniu. 

Mechanizm jest niezwykle solidny i niezawodny, posiada funkcje typowe dla kalibru ETA 2824, takie jak: dwukierunkowy naciąg, stop sekundę oraz 41 godzin rezerwy chodu. Od mechanizmu szwajcarskiego producenta różnią go 24 kamienie oraz 21 600 uderzeń na minutę

Dzięki naszej chęci do dalszego działania, to co na początku wydawało się przeszkodą, później stało się szansą dla nas i pozwoliło nam na dalsze samodoskonalenie.

Oczywiście dalej będziemy wykorzystywać szwajcarskie mechanizmy kalibru MV285 i MV297 (GMT), które będą używane wyłącznie w limitowanych produktach o ograniczonej dostępności i wydłużonym czasie produkcji.

Teraz, gdy odzyskaliśmy grunt pod nogami, możemy swobodnie odkrywać nowe możliwości, które już na nas czekają. Dzięki temu, pewnie rozpoczynamy ten rok z nową dawką energii.

Zobacz również