FUNKCJA GMT: HISTORIA

Przebywając niewiarygodne dystanse i przekładając ogromną ciekawość na naukę, naszemu gatunkowi udało się ewoluować, zyskując przy tym większą świadomość otaczającego go świata i jego niezgłębionych tajemnic. W dzisiejszych czasach potrzeba poznawania nowych kultur, odkrywania nieznanych terenów, a nawet zagranicznych karier stwarza potrzebę precyzyjnej wizji upływającego czasu.

Tak właśnie rozpoczyna się historia funkcji GMT, jednej z najbardziej docenianych komplikacji w świecie horologii.

Czym jednak jest funkcja GMT?

GMT Function Swiss Made

STRONA TECHNICZNA

GMT oznacza “Greenwich Mean Time” i mierzy zarówno lokalny czas, jak i czas w przynajmniej jednej, wybranej strefie czasowej. Pozwala to na pełne połączenie z odległą rzeczywistością poprzez wskazanie dodatkowej godziny na 24-godzinnej skali przy użyciu czwartej wskazówki, zwykle występującej w kształcie strzały i kolorze różniącym się od klasycznej, godzinowej wskazówki. Funkcja GMT jest nie tylko niezwykle przydatna, ale też bardzo intuicyjna i praktyczna w użyciu. Dlatego właśnie jest uznawana za jedną z najważniejszych komplikacji, a każdy szanujący się podróżnik nie może się bez niej obejść.

Jednak skąd wzięła się potrzeba takiej precyzji czasu? Aby udzielić pełnej odpowiedzi, musimy najpierw zagłębić się w historię tej interesującej innowacji technologicznej.

GENEZA FUNKCJI

Przeczucie o istnieniu 24 odrębnych stref czasowych może być datowane na rok 1879, jednak ścieżka która doprowadziła genialny umysł Sir Sanforda Fleminga do tego rewolucyjnego odkrycia ma niewiarygodnie odległe korzenie. Starożytni Egipcjanie jako pierwsi ustalili podział dnia na 24 godziny poprzez obserwację cyklu gwiazd i słońca. Przez wieki ten system nie tylko był udoskonalany dzięki doświadczeniu i dokładniejszym badaniom, ale też został rozpowszechniony na całym świecie, co często było przyczyną różnych nieścisłości.

Greenwich Mean Time

Dopiero pod koniec XIX wieku, wspomniany już kanadyjski inżynier i wynalazca zaproponował międzynarodowe strefy czasowe. Jak wpadł na tak postępowy pomysł? W przeciwieństwie do tego co możemy sobie wyobrażać, nie był to wynik wielogodzinnych, intensywnych badań, a po prostu konsekwencja spóźnienia się na pociąg podczas podróży po Irlandii. Winny był rozkład jazdy, który pokazywał godziny z dopiskiem “p.m.” zamiast “a.m.”.

1 października 1884 roku, podczas Międzynarodowej Konferencji Południkowej w Waszyngtonie, czas lokalny południka 0 przechodzącego przez obserwatorium Greenwich na przedmieściach Londynu został ustalony czasem uniwersalnym. Określa się go również mianem UTC (uniwersalny czas koordynowany), który jest ustalany na podstawie precyzyjnych zegarów atomowych. Do 1929 roku wszystkie liczące się kraje zaakceptowały istnienie stref czasowych.

Niestety ten rozbudowany wstęp nie udzielił jeszcze odpowiedzi na nasze pytanie. W rzeczywistości są to jedynie naukowe przesłanki do powstania komplikacji GMT. Brakuje w tym wszystkim motywacji do stworzenia tak kluczowego i nieuchronnego elementu. Odkrycie z 1879 roku nie od razu miało wpływ na świat zegarmistrzostwa – podróż przez strefy czasowe zajmowała ludziom bardzo dużo czasu, co pozwalało na spokojne przestawienie zegarków na właściwy czas.

ETA 2893-2 Swiss Movement

PRZYCZYNA

W 1952 roku, poprzez zapoczątkowanie międzykontynentalnych lotów pasażerskich z Anglii do RPA, linie lotnicze BOAC rozpoczęły nową erę, w której ludzie mogli przedzierać się przez niebo z zawrotną na tamte czasy prędkością. Komercyjny przewoźnik lotniczy umożliwił przekraczanie stref czasowych w zaledwie kilka godzin. To rozwiązanie dostarczyło jednak pewnych trudności – piloci ledwo nadążali nad zmieniającym się czasem. Szukając rozwiązania tego problemu, gigant lotniczy Pan Am zwrócił się do słynnej marki Rolex. W 1954 roku, w wyniku tej współpracy powstał zegarek Rolex GMT-Master – zegarek z funkcją drugiej strefy czasowej, który wraz z wcześniej zaprojektowanym modelem Airman marki Glycine i zegarkiem World Timer od Patek Philippe, mianował tę komplikację na perfekcyjną funkcję zarówno dla podróżników, jak i miłośników lotnictwa.

Dzięki niezwykle żywym kolorom i pierwszorzędnemu stylowi, GMT jest nie tylko powszechnie znaną funkcją, ale również jedną z najbardziej docenianych komplikacji w historii zegarmistrzostwa.

Nereide GMT Diaspro Crema

NEREIDE GMT NA PLATFORMIE KICKSTARTER

Wprowadzając funkcję GMT, Meccaniche Veneziane oddaje hołd wspaniałemu dziedzictwu Wenecji i zamierza ponownie odkryć fascynującą historię tego miasta. Nereide GMT był pierwszym projektem automatycznego zegarka z oznaczeniem Swiss Made na platformie Kickstarter, wyrażając tym samym pragnienie marki do stworzenia produktu reprezentującego przedsiębiorczego ducha Wenecji oraz bezkompromisowość miasta na wodzie. Zegarki z serii Nereide GMT pozwalają poczuć się prawdziwym obywatelem świata, świadomym upływającego czasu w innych miejscach planety. Nasze urządzenia mają nie tylko utożsamiać to pasjonujące dziedzictwo, ale też zaspokajać potrzeby współczesnych miłośników przygód.

Więcej szczegółów o zegarku Nereide GMT znajdziesz tutaj

Zobacz również