PRZEDSTAWIAMY KOLEKCJĘ LIMITOWANĄ NEREIDE GMT SAN MARCO

“Są ludzie często gubiący się podczas zwiedzania nieznanych miejsc. Są tacy, których z łatwością rozprasza nieustający napływ ich myśli. Inni czasem tracą nadzieję w coś, w co wierzyli całym sercem, by później znowu stać się ufnym przez odkrywanie samego siebie…

W ten uroczy, letni poranek, kiedy promienie słońca, niczym złote łańcuchy, przedzierają się przez mury wspaniałych dzieł architektury na Placu Św. Marka, gubię się rozmyślając o symbolu, który najlepiej by reprezentował splendor fascynującej Wenecji oraz tej magicznej, prawie surrealistycznej atmosfery panującej na głównym placu przy wschodzie słońca. Szukam nie tylko najbardziej imponującego, weneckiego wzorca, ale także miejsca na zrobienie oryginalnego zdjęcia. Nie jestem profesjonalnym fotografem, ale robienie zdjęć sprawia mi dużą przyjemność. Fotografia, podobnie jak całe życie, jest kwestią wyboru pomiędzy nieskończonymi możliwościami, jednak dzisiaj napełniają mnie wątpliwości. Idę w kierunku Bazyliki Św. Marka, codziennie fotografowanej przez setki turystów. Zatrzymuję się przed tym wspaniałym, monumentalnym kościołem, znanym ze swojego bogatego, włosko-bizantyjskiego stylu i postanawiam przyjrzeć się mu z niecodziennego punktu widzenia, zaczynając od szczytu kopuły.

Kiedy spoglądam w górę, coś powiewającego na porannym wietrze przyciąga moją uwagę – to przymocowana do ozdobnego masztu wenecka flaga, znana również jako “Gonfalone di San Marco”, wyróżniająca się na tle błękitnego nieba. Sąsiadują jej flagi Włoch oraz Unii Europejskiej. Ktoś kiedyś powiedział, że zdjęcia, a dokładniej ich jakość i zdolność do emocjonalnej komunikacji zależy od kolorów wybranego obiektu, a ja się z tym całkowicie zgadzam. To żywe kolory czynią flagę Wenecji niezwykłą i niezapomnianą.

Jej początki pochodzą sprzed prawie piętnastu wieków. Przedstawia ona skrzydlatego lwa Św. Marka, który jest tradycyjnym symbolem patrona Wenecji. Flaga musi posiadać sześć osobnych frędzli, które reprezentują sześć weneckich “sestieri”, a ich rolą jest ochrona centralnej części flagi przed działaniem wiatru. Zgodnie z tradycją, pierwsza flaga przedstawiała lwa Św. Marka na niebieskim tle, które symbolizowało otaczającą miasto wodę. Wkrótce jednak tło zmieniło kolor na czerwony i ta wersja używana jest do dzisiaj. Czerwień, która zawsze była symbolem życia i siły, dzięki swojej jaskrawości od razu przyciąga uwagę obserwującego. Przez wieki, Wenecja kojarzona była z czerwonym kolorem, a około 1700 roku miasto oficjalnie wybrało odcień niewiele ciemniejszy od szkarłatu, aby je godnie reprezentował. Od tego czasu, ta szczególna barwa na fladze Wenecji jest znana jako “rosso veneziano”.

San Marco Flag Meccaniche Veneziane

Z drugiej strony, złota barwa lwa jest bardzo bogata, utożsamiana zwykle z cennymi przedmiotami i wystawnymi budynkami, ale też ze słońcem. Te dwa niezwykłe kolory, tak znakomicie uzupełniające się na fladze, sukcesywnie tworzą wspaniałą symbiozę pomiędzy sztuką a historią, konkretnie historią mieszkańców Wenecji reprezentowaną przez symbol powiewający na dzwonnicy Św. Marka.
W tym momencie promienie słońca dosięgają flagi, co rozwiewa wszelkie moje wątpliwości – właśnie ona będzie bohaterką mojego pierwszego dzisiaj zdjęcia. Im dłużej obserwuję zaskakująco żywe odcienie flagi, tym bardziej mnie one hipnotyzują. Unoszę się w moim surrealistycznym, weneckim śnie czekając aż słońce złoży pocałunek horyzontowi. Na moim nadgarstku zegarek migocze od promieni, odbijając czerwono-złote światło. To nieprawdopodobne, że inspiracja do dzisiejszego zdjęcia zawsze była przy mnie, a ja dopiero teraz zdaję sobie z tego sprawę.

Wspaniałe i żywe kolory “Gonfalone di San Marco” uchwycone zostały w bezelu zegarka Nereide GMT San Marco, co szczególnie ukazuje przywiązanie marki Meccaniche Veneziane do swojego miasta i jego dziedzictwa. Ten sugestywny zegarek składa hołd Wenecji poprzez nawiązanie do reprezentujących ją barw.

Po wielu latach spędzonych na rozmyślaniu o tym niezwykłym mieście, dochodzę do wniosku, że Wenecja zawsze znajdzie sposób by trafić do Twojego serca. Kiedy tylko się zakochasz, Twoim marzeniem będą nie tylko długie spacery po wąskich i uroczych uliczkach miasta, ale również możliwość zatrzymania tej magicznej aury na stałe, by móc ją mieć zawsze przy sobie. Nereide GMT San Marco to mój sposób na zachowanie cennej więzi z Wenecją oraz nieustanne przywoływanie jej piękna i niedoścignionych skarbów.“ 

Co myślisz o Nereide GMT San Marco?
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj

Zobacz również